Jedna z najlepszych książek dla dzieci jakie powstały

Jedna z najlepszych książek dla dzieci jakie powstały

Wszyscy, którzy mnie znają, nie mają wątpliwości, która książka dla dzieci jest moją ukochaną-oczywiście “Piaskowy Wilk”-moim zdaniem najpiękniejsza, najbardziej wartościowa i dająca do myślenia opowieść dla najmłodszych. Chciałabym aby samodzielna przygoda z lekturą każdego szkraba zaczynała się właśnie od tej pozycji. Są książki, które można wypożyczyć, które czytamy tylko raz, które warto przejrzeć, ale “Piaskowego Wilka” trzeba kupić! Bo powinien nam towarzyszyć przez całe życie.Czyta się ją na wielu poziomach, dlatego trudno określić dla jakiego wieku jest odpowiednia. Przygodami małej Karusi zainteresuje się na pewno już pięcioletni szkrab, ale i dorosła osoba odkryje tu świat pełen harmonii i cudownych, filozoficznych zagadek. To jedna z tych książek, w które sami zapadamy się głęboko, czytając je dziecku na dobranoc.

 

Mała dziewczynka mieszka w domu przy plaży. Rodzice dużo pracują, mają wiele ważnych spraw, dlatego Karusia często wybiera się na samotne spacery brzegiem morza. Pewnego dnia poznaje Piaskowego Wilka-stworzonko, które istnieje na Ziemi od samego jej początku, jako  minerał, lawa czy piasek, a żywi się blaskiem Słońca i Księżyca oraz zna odpowiedzi na wszystkie pytania świata. I taki jest początek pięknej przyjaźni oraz cudownych rozmów o mniejszych i większych problemach z jakimi zderza się codziennie mały człowiek. Nic w tej opowieści nie jest oczywiste, ale ważny jest sposób opisywania świata i trafność zadawanych pytań.

 

 

Bo dlaczego dorośli są uzależnieni od literek?  Dlaczego dom nie może być w kilku miejscach jednocześnie? Dlaczego najtrudniej jest nie robić zupełnie nic? Żadna rzecz się nie kończy, tylko zamienia w inną formę, nie możemy wydawać osądów o tym czego nie znamy, każdy zasługuje na to aby odkryć w nim to najlepsze, a stwierdzenie czy coś istnieje naprawdę jest rzeczą względną, ponieważ jeśli coś jest ważne to musi być prawdziwe! Takie i inne mądrości możemy odnaleźć w książce, ale są one dostępne dla uważnych, ponieważ najpiękniejsze jest to, iż nie wszystko powiedziane jest w niej wprost. Opowieści snują się gładko i nawet nie zauważamy jak nasze czujne umysły nabierają tej ”wilczej” mądrości.

 

Książka stanowi wspaniały przewodnik po zakamarkach umysłu dziecka, pozwala nam, dorosłym zejść na chwilę z piedestału, z którego spoglądamy z góry na dziecięcy świat, z całym zapleczem naszych skostniałych poglądów i ukształtowanych zachowań i nawiązać z tym dzieckiem prawdziwy dialog. Jest doskonałym pretekstem do rozmów o trudnych i abstrakcyjnych sprawach. Dla małego czytelnika może to być pierwsza opowieść filozoficzna, terapia na problemy związane z niezrozumiałymi zachowaniami ludzi dorosłych.  Można do niej wracać bez końca, bo w miarę dojrzewania, odkrywamy kolejne jej warstwy i czytać w różnych momentach, bo jakoś tak zawsze trafia się w niej na temat, który akurat jest nam bliski…na tym polega jej magia. Tak się składa, że miałam zaszczyt poznać autorkę-Asę Lind i…tak jak się spodziewałam, okazała się najbardziej ciepłą, nietuzinkową i piękną osobą, jaką można sobie wyobrazić.

 Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 15740 zł z przeznaczeniem na koszty konsultingu i promocji księgarni, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.