Neurobiologia dla dzieci – książka profesora Jerzego Vetulaniego
Posted on
30/01/2018
in BLOG
Profesor Jerzy Vetulani napisał swoją ostatnią w życiu książkę właśnie specjalnie dla dzieci! Jej tytułową bohaterką jest mała, ciekawska dziewczynka o imieniu Alicja, która w swoim śnie prowadzi niezwykle pouczającą konwersację z własnym mózgiem. Czyż to nie cudowny pomysł? Pozycja okazała się hitem wydawniczym, zachwyca nie tylko mnie, ale całe rzesze małych czytelników i ich rodziców.
Ja nie wypatrzyłam jej jednak wśród TOP 10 wydawniczych propozycji, ale poleciła mi ją ceniona w Polsce specjalistka, terapeutka, która od lat zajmuje się pracą z dziećmi, wspomagając ich rozwój. Wiedziałam więc już na wstępie, iż lektura będzie znakomita i nie rozczarowałam się. Do tego, ten niezwykle wartościowy tekst okraszony jest niebanalnymi ilustracjami Marcina Wierzchowskiego, którego wspaniałej pracy nie sposób tu nie docenić. Świetny dobór kolorów i estetyki. Jest klarownie, pomysłowo, bardzo ładnie…no i zabawnie. To wszystko sprawia, że pozycja pt. “Sen Alicji, czyli jak działa mózg.” zasługuje, moim zdaniem, na to, aby znaleźć się na półeczce lektur obowiązkowych każdego szkraba.
Zastanawiałam się początkowo, dla jakiego przedziału wiekowego książka jest skierowana, ponieważ forma jest bardzo prosta, trochę nawet komiksowa. Tytułowa Alicja zaczyna właśnie swoją przygodę ze szkołą i nie ma jeszcze dużej wiedzy na temat ludzkiego organizmu, ale za to jest bardzo otwarta na nowe wiadomości i ciekawska. Tekst natomiast, chociaż bardzo prosty i zrozumiały, zawiera trudne pojęcia takie jak : ‘sen paradoksalny’ czy ‘darwinizm neuronalny’, a także smaczki tj. sformułowania: ‘żarliwa dyskusja’ czy ‘żachnęły się jelita’. Doszłam jednak do wniosku, że ograniczenia wiekowe nie mają tu najmniejszego znaczenia, ponieważ ze względu na formę i humorystyczne obrazki, będzie to znakomita historyjka dla przedszkolaka, ale i wspaniałe źródło informacji o naszej psychice dla dziecka szkolnego. Zapewniam również, że niejeden dorosły przybliży sobie pewne zagadnienia i z całą pewnością nikt nie będzie się nudził!
Jest to fascynująca opowieść o tym, jak działa nasza psychika. Od prostej historii o funkcjonowaniu poszczególnych organów, niezwykłej roli każdego elementu naszego ciała, tajnikach ewolucji, genetyki i psychologii, po skomplikowane schematy budowy mózgu i działania neuroprzekaźników. Ważną informacją dla dzieci, która pojawia się w tej opowieści, jest to, że w każdym momencie ich życia w głowie odbywa się prawdziwa walka o to, które neurony przetrwają, a które ulegną zniszczeniu. Tak więc bardzo istotne jest to, czemu poświęcamy uwagę, jakie zdolności rozwijamy, czym zajmujemy nasz umysł, bo to właśnie określa, w czym będziemy dobrzy w przyszłości. Profesor rozwija przed nami cały wachlarz pojęć związanych z ludzkim wnętrzem, a do tego nie boi się podejmować tematów trudnych czy takich, których z niewiadomych powodów czasami przy dzieciach unikamy. Mówi więc otwarcie o śmierci, o różnych poglądach ludzi na to, co się dzieje się z nami po życiu i o zjawisku śpiączki. O tym, która część mózgu odpowiedzialna jest za doznania mistyczne, o dojrzewaniu płciowym, bardzo ważnych emocjach, atawizmach, ale i o… odczuciu przyjemności po zrobieniu kupy. Autor stara się być jak najbardziej obiektywny w swych wywodach, nie ingerując w poglądy religijne czy kwestie etyczne, spogląda na temat wyłącznie z pozycji naukowca, wskazując na różnorodność świata.