Rebel Girls w Polsce!

Rebel Girls w Polsce!

Rebel Girls w Polsce!

Od kiedy zobaczyłam stronkę https://www.rebelgirls.co nie mogłam się doczekać kiedy zostanie wydana polska wersja książki. Udało się! Możemy już czytać  “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” – autorstwa dwóch niezwykłych kobiet- Eleny Favili  i Francesci Cavallo, które zapragnęły by dziewczynki na całym świecie mogły utożsamiać się nie tylko z bohaterkami, które grzecznie czekają na to co przyniesie im los, ale poznać niezwykłe historie kobiet, które wymykają się stereotypom.

 

 

Nie byłabym jednak sobą, gdybym tego nie powiedziała…kiedy pierwszy raz otworzyłam tę książkę, trochę się rozczarowałam. Po wspaniałych recenzjach i reklamach, spodziewałam się efektu wow! Pomyślałam, że, jak zapowiadano, historie napisane w konwencji bajki, będą wciągające, pobudzą wyobraźnię, przeniosą w inny świat. Tymczasem, gdyby traktować je w ten sposób, to mają z bajkami tyle wspólnego, co skróty klasycznych baśni umieszczane w kiepsko wydanych książeczkach sprzedawanych w marketach.

Nie poddałam się jednak, ponieważ idea wydania tej książki była dla mnie zbyt ważna, a poza tym…te ilustracje! 60 najlepszych artystek z całego świata wzięło udział we wspólnym projekcie i powstał jedyny w swoim rodzaju zbiór portretów łączący różne style i podejścia do tematu…wspaniałe!

 

Zaczęłam, więc czytać “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” swoim synom i kiedy po kilku minutach zatrzymałam się w momencie, kiedy wspólnie oglądamy w internecie filmik, w którym Ann Makosinski tłumaczy zasady działania swojego wynalazku-‘pustej latarki’..pojęłam na czym polega fenomen tej niezwykłej książki!

 


Każda z opisanych tu historii była dla nas punktem wyjścia do dalszych poszukiwań i rozmów oraz inspiracją do działania. Czytaliśmy ją bardzo długo, bo każda strona to jakby drzwi do innego świata. I nie jest to bynajmniej książka tylko dla dziewczyn, nie jest to również zbiór bajek tylko dla małych dziewczynek, ma wiele warstw. Mamy tu doskonały leksykon najważniejszych postaci kobiecych, po który można sięgać w dowolnym wieku. Mamy niemalże coachingowe historie, w których same bohaterki mówią o tym, co je motywowało do działania oraz jak zdołały pokonać własne słabości, a każda z nich zwieńczona jest niezwykle inspirującą sentencją. Mamy zbiór pięknych opowieści o aktywistkach walczących w imię zacnych idei, ale mamy też historie, które dają do myślenia i skłaniają do ciekawej rozmowy z dzieckiem.

 

 

Obok sztandarowej Marii Curie Skłodowskiej możemy poczytać o dziesięcioletniej Coy Mathis, która, jako osoba transpłciowa, walczyła o prawo do korzystania w szkole z toalety odpowiedniej dla jej płci psychicznej i o Maud Stevens Wagner-gimnastyczce cyrkowej, której niemal całe ciało pokryte było malowidłami, a ona sama jako pierwsza kobieta w Ameryce, jeszcze pod koniec IXX w. została profesjonalna tatuażystką. Czytamy o XVII wiecznych piratkach, o Brendzie Chapman-rudowłosej ilustratorce, która spełniła swoje marzenie z dzieciństwa i tworzyła animacje w wytwórni Walta Disney’a, powołując do życia postać Meridy Walecznej-na wzór swojej silnej i niezależnej córki, a także o dziewczynie, która z jakiegoś powodu szczególnie utknęła mi w pamięci-Jessica Watson w wieku zaledwie szesnastu lat, jako najmłodsza osoba na świecie samotnie opłynęła świat na jachcie, który pomalowała sobie na różowo!

Co jest bardzo fajne, na końcu książki pozostawiono specjalne miejsce na własną historię i portret! A drugi tom tej wspaniałej książki zostanie wydany w Polsce już niebawem!



Księgarnia Między Słowami jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 15740 zł z przeznaczeniem na koszty konsultingu i promocji księgarni, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.